• Ocakoğlu Otel

  • Çift Kişilik Oda

  • Aile Odası

  • Residence Daire

  • VIP Oda

Turizm Sektöründe Ocakoğlu Ailesi'nin Başarılı İsmi Fuat Ocakoğlu

6 Mar

posted by

Categories: Basında Biz

Comments: 1

Fuat OcakoğluEge’nin köklü ailelerinden Ocakoğlu ailesinin üçüncü kuşak turizm sektörü temsilcisi  Fuat Ocakoğlu ile Ocakoğlu Hotel & Residence ve genç bir işadamı gözünden Bayraklı bölgesinin gelişimi ve geleceği hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Kendinizden ve otelinizin ismi olan Ocakoğlu ailesi hakkında bize bilgi verirmisiniz?

 

Fuat OcakoğluOcakoğlu ailesi çok eski ve köklü bir Ege ailesidir. Dedem merhum Erdem Ocakoğlu aktif iş ve siyasi yaşantısından dolayı 60 yıl önce İzmire gelmiş bir işadamı. Anavatan partisinin kurucularındaN olup, sahip olduğu atları ile Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Vali kupası kazanmış yarışsever bir işadamıydı. Kurucumuz babam Metin Ocakoğlu ise otel sektörüne hayatını adamış bir insandır. Aşağı yukarı 20 senedir sektörün içinde, senelerce Ege Bölgesi Turistik Otelciler Birliği yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır. Turizm ve Otel sektörünün duayenlerinden diyebilirim. İddaa ediyorum en ucra köşeye bile otel yapsa orası bile iş yapar.(gülüyor.) Üç erkek kardeşiz, kendime gelince 25 yaşında İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya İletişim Sistemleri bölümü mezunuyum son 1 senedir Ocakoğlu otelin yönetim kurulunda yer almaktayım. Annem Demet Ocakoğlu aktif olarak yönetim kurulunda yer almaktadır. Ortanca kardeşim Mert Ocakoğlu Ekonomi Üniversitesinde İç mimarlık bölümünde eğitimine devam ediyor. Küçük kardeşim Demir Ocakoğlu ise anaokulana devam etmektedir.

 

Ocakoğlu Hotel & Residence ne zamandır Bayraklıda faaliyet göstermektedir? Residence konseptine geçişinizden bize bilgi verebilirmisiniz?

 

Fuat OcakoğluOcakoğlu otelin yapımına 2006 yılında başladık, 2007’nin başlarında müşterilerimize hizmete açtık. Otelimizde 80 adet odamız mevcut bunların 20 adetini Residence dairelere çevirdik. Amacımız otelimizin yakınında olan Şifa ve Yaşar Üniversitesinde okuyan universite öğrencileriyle İzmire uzun süre konaklamaya gelen iş adamlarına Residence daireleri vermeyi hedefliyoruz. Otelimizin otel odalarına 2 ay önce tadilata başladık ve daha yeni hizmete açtık müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için odalarımızı daha konforlu ve lüks hale getirdik.Hızlı gelişen bir bölgedeyiz bizde bu gelişime ayak uydurmak için otel odalarımızı komple yeniledik. Ocakoğlu otel açıldığından bu yana pek çok sporcu kafileyi otelinde misafir etti. Otelimiz spora ve sporcuya destek veren bir oteldir, çok sayıda sponsor olduğumuz sporcu kafilelerimizde oldu.

 

Oteliniz İzmir’in en hızlı gelişen ve gökdelenler bölgesi olan Bayraklı’nın tek oteli olma özelliğine sahip,otelinizi Bayraklıda faaliyete geçirmeden önce bölgenin bu kadar gelişebileceğini tahmin edebiliyormuydunuz ?

 

Buraya otel yapmak babam Metin Ocakoğlu nun tamamen ticari zekası ve öngörüsüdür. Her zaman derdi ki; Bayraklı birgün İzmir’in kalbi olacak. Bugün baktığımız zaman İzmir Adliyensin Bayraklıya taşınması, pek çok devlet kurumunun Bayraklıda hizmet vermesi, çok sayıda Universite’nin ve büyük projelerin Bayraklı’da hayata geçirilmesi bölge’nin İzmir için ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Bayraklı Belediye başkanımız Sayın Hasan Karabağın bölge’nin hızlı gelişiminde çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Bayraklı bölgesi; gecesini gündüzüne katarak onlar için çalışan bir başkana sahip. Başkanımız bölgeye yatırıma gelen bütün yatırımcıları evinde misafir karşılar gibi karşılıyor.İzmir’in hiçbir bölgesi Bayraklı kadar hızlı gelişim göstermemiştir, bu tamamen Sayın Hasan Karabağın başarısı ve emeğidir.Başkanımızın Bayraklı bölgesine daha çok katkıları olacağını düşünüyorum. Bizde Ocakoğlu otel yönetimi olarak her zaman başkanımızın yanındayız ve üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

 

 

 

 

Otelinizi ilk açtığınız zaman ki Bayraklı ile şimdi ki Bayraklı arasındaki farklardan bahsedermisiniz?

 

Otelimizi ilk açtığımız süreçte maddi manevi çok emek verdik. Çok yorulduğumuz zamanlarda oldu,  o dönemde buraya otel yapmak için yaptığımız yatırım ile iki otel yapabilirdik. Biz bu bölgeye çok inanmıştık şimdi arkamıza dönüp baktığımız zaman iyi ki yapmışız diyoruz. O dönemdeki Bayraklı ile şimdi ki Bayraklı arasında çok ciddi farklar var. Bölge gecekondular bölgesinden gökdelenler bölgesine geçiş yapmıştır diyebiliriz. Universitelerin, devlet kurumlarının ardı ardına kurulması bu süreci daha da hızlandırdı. Ben İzmir’in Bayraklı bölgesini İstanbul’un Maslak bölgesine benzetiyorum, Bayraklı’nın Maslağa göre iki cazibesinin daha olduğunu düşünüyorum. Bunlardan ilki Bayraklı’nın Maslağa göre denize olan konumunun daha yakın oluşu ve ikincisi trafiğinin Maslağa göre daha az oluşu. (gülüyor.)

 

İzmirli genç bir turizimci olarak, İzmir turizimini hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyiz?

 

İzmir’in kesinlikle hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum, siyasi çekişmelerin İzmire zarar verdiğini düşünüyorum. Önemli olan ülkemizin menfaatleri olduğunu düşünürsek büyük şehirlerimizin siyasi politikalar yüzünden yıpratılmasına anlam veremiyorum. İzmir’in dinamizme ve heyecana ihtiyacı var. Bu heyecanı İzmir’in fuarlar sayesinde yakalayacağına inanıyorum. Bu yüzden yeni yapılacak Gaziemir Fuarının İzmir için çok önemli olduğuna inanıyorum.

 

EXPO 2020 İzmir’in adaylığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Expo 2020 için İzmiri iyi bir lobiyle en büyük aday olduğunu düşünüyorum. Eğer EXPOyu İzmire kazandırabilirsek, İzmirimizin geride kaldığı seneleri hızla telafi edebileceğini inanıyorum.

 

Son olarak; Ailenizde siyasetle  uğraşmış pek çok değerli insan var, sizi ilerde birgün siyasetin içinde görebilcekmiyiz?

 

Sorunuza net bir cevap vermek için henüz erken, benim ve ailem için öncellikle Ocakoğlu Hotel & Residence hedeflediğimiz noktaya ulaştırmak var. Gelecekte işimin dışında ayırabileceğim vaktim olması durumunda Ocakoğlu ailesinden aldığım onurlu siyasi mirası taşımak beni çok mutlu eder.

 

Sizinle Bayraklı’nın geçmişi ve geleceği üzerine en iyi yaşayanlardan biri olarak çok samimi ve güzel bir sohbet gerçekleştirdik, başarılarınızın devamını dileriz.

 

Buraya kadar gelip otelimizi ve ailemizi değerli Megalife okurlarına tanıtma ihtiyacı duyduğunuz için ben teşekkür ederim. Tekrar görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir'in merkez ilçeleri Bornova ve Bayraklı bölgelerinin tek oteli olan Ocakoğlu otel 60 otel odası,20 residence dairesi,körfez manzaralı alyans restaurantı ve spa merkezi ile hizmet vermektedir.

İzmir Bornava ve Bayraklı'da bulunan şifa ve yaşar üniversitesi ögrecileri ve uzun süre konaklama yapıcak olan işadamları için kalabilcekleri mobilyalı ve mobilyasız kiralık daireler.

İzmir Bornova'da bulunan Körfez ve şehir manzaralı Ocakoğlu Alyans Restaurant özel günlerinizde 250 kişilik kapasitesi ile düğün ve nişan hizmeti verebilmektedir.

SPA

Gününüzün yorgunluğunu aroma terapi, medikal, masajları ile atabileceğiniz, eğer dilerseniz fitness salonumuzda idman yapıp fit ve zinde kalabileceğiniz SPA Merkezimiz hizmetinizdedir.